Az étkezésnél az ízeken kívül számomra nagyon fontos az esztétikai élvezet, a látvány is, amit az étel nyújt. Szeretek játszani a tányéron lévő színekkel, szerintem a tálalás meghatározza az étkezés hangulatát, a teríték, a szalvéta, mind olyan apróságok, amelyek fokozzák vagy adott esetben csökkenthetik az étvágyat. A legegyszerűbb étel is ünnepivé válik szép tányéron felszolgálva és egy hétköznapi vacsorát is meghitté varázsolhat a különleges teríték vagy pár szál gyertya. Van egy kedvenc készletem, olyan, mintha a nagymamámtól örököltem volna - pedig sajnos nem, valójában vadonat új - krém színű porcelán rózsaszín rózsákkal és zöld levelekkel, valahogy ezekből a tányérokból minden finomabb, a tea is jobban esik a bögréiből. Ritkán használom csak, a férjem már tudja, hogyha ezzel terítek akkor különleges nap van. Vannak olyan színek, amelyekről automatikusan egy adott évszak jut eszembe, így az élénkzöld-piros-sárga étel összeállítástól igazi tavaszi hangulatom lesz. Amikor megjelenik a spárga akkor már tényleg itt a jó idő, pár hét és nyár van. Tudom, hogy a spárgából a fehér számít igazán extrának, nem véletlenül tartják a zöldségek királynőjének, de nekem mégis a zöldspárga a kedvencem. Egyrészt a színe miatt, egyszerűen gyönyörű, az omlettban vagy bármilyen tojásos ételben, vagy koktélparadicsommal, sonkával variálva, másrészt pedig sokkal könnyebb vele bánni, nem kell megpucolni, elég megmosni és letörni a végeit, így pár perc alatt elkészíthető. A cukorborsó szintén azok közé a zöldségek közé tartozik, ami bármilyen ételt képes feldobni, különlegessé varázsolni. Pár szem a tojásrántottába, omlettbe vagy salátába, tésztán, kenyéren, püréként - hihetetlenül változatos a felhasználása, a kis golyókkal remekül lehet díszíteni és kiemelni a tányéron lévő ételt. Amikor egy ilyen guszta alapanyag áll a rendelkezésemre, rögtön beindul a fantáziám és a lelki szemeim előtt már ott is van friss magos bagetten, a házi tésztán, elképzelem az omlett sárgájába beleolvadni ezt a sok szép zöldet - néha egészen jó dolgok sülnek ki belőle.
A spárga és a zöldborsó csak pár hétig kapható tavasszal, ilyenkor szinte minden nap az asztalunkra kerül valamilyen formában. Reggelire gyakran eszünk tojást, omlettet, rántottát, lágytojást, ham&eggs-et, bármelyiket lehet variálni velük, de az ebédhez is változatosan felhasználható alapanyagok akár hetekig, úgy, hogy nem válik unalmassá. Néhány ötlet - mert recepteknek túlzás lenne nevezni, az alábbi listát - hogyan csempészhetjük bele a szokásos ételeinkbe a spárgát és a cukorborsót.
Spárgás-cukorbórsós omlett
Nagyon egyszerű, törjük le a zöldspárga végeit, mossuk meg, törölgessük szárazra, néhány hüvely borsót fejtsünk ki. Egy kis kocka vajat olvasszunk meg alacsony fokozaton, rendezzük bele a serpenyőbe a spárga szálakat, és dobáljuk bele a borsót, tegyük rá a fedőt 5-10 perc alatt pároljuk puhára. (Én ezalatt az idő alatt szoktam felöltözni és megmosakodni.) Majd verjünk fel két tojást egy nagyon kevés tejjel és öntsük rá. Kockára vagy karikára vágott mozzarellát is tehetünk bele. Pár perc alatt megsül, ha kész, szórjuk meg friss, apróra vágott petrezselyemmel és frissen őrölt borssal.
Ha két személyre készítjük, praktikusabb, ha a spárgát utólag rakjuk bele, mert akkor szépen el tudjuk felezni és félbe hajtani az omlettet. A spárgát és a borsót blansírozhatjuk is, ez egy kicsit kalória kímélőbb, mintha vajon pároljuk. Dobjuk bele forrásban lévő vízbe a zöldségeket, körülbelül egy percre, majd rakjuk hideg vagy - még jobb - jeges vízbe (ezzel megállítjuk a főzési folyamatot és nem puhul tovább).
Tavaszi ham&eggs
Ha egy kicsit kiadósabb fogást szeretnénk, akkor az előző étel elészítését úgy kezdjük, hogy a felforrósított serpenyőbe pár másodpercre beledobunk néhány vékony szelet sonkát, éppen annyira, hogy összemenjenek egy kicsit, majd félre tesszük, és utána jöhet a vaj meg a zöldségek, majd ha az készen van akkor vissza a sonka, leöntjük a tojással és erre szórjuk rá a vajban párolt zöldségeket, így egy finom tavaszi ham&eggs-et kapunk. Még mindig 10 percen belül vagyunk és mindössze egy serpenyőt kell elmosogatni.
Sajtkrémes kenyér borsóval és spárgával
Az egyszerű sajtkrémes vagy vajas kenyérből nagyon guszta étvágygerjesztő szendvicset varázsol, ha megpakoljuk borsóval és spárgával. Párolhatjuk vagy blansírozhatjuk is őket, de ha a borsó elég zsenge, akár nyersen is rátehetjük.
Vajon sült sonkába tekert spárga
Előételnek vagy vacsorára főételként is szoktam készíteni sonkába tekert spárgát. A spárgát ilyenkor blansírozom, majd a sonkával együtt egy kis vajon megfuttatom. Mennyei ízt ad a kettő kombinációja. A sonka a borsóval is nagyon jó párosítás, ebben az időszakban gyakran készítek például sonkás-zöldborsós tésztát.
Rántott spárga
Ha találunk friss vastag spárgát, akár zöldet, akár fehéret, nagyon finom rántva is. Én szinte mindent sütőben szoktam rántani, mert akkor nem úszik a lakás a zsírszagban és sokkal kevesebb olaj is elég az elkészítéséhez. Az egészséges táplálkozás hívei a panírozást és a rántott dolgokat általában nem részesítik előnyben, pedig néhány apró változtatással egészséges ételt kaphatunk így is, én nem szívesen mondok le a panírról, különösen a zöldségeken szeretem, hogy finom roppanóssá teszi őket. Ha teljes kiőrlésű vagy tönköly morzsát és nem fehér lisztet használunk a panírozáshoz, és kókuszzsírban sütjük ki, máris egészséges. Mártogatósnak apróra vágott fűszernővényekkel vagy frissen őrölt borssal ízesített natúr joghurtot kínálok hozzá.
Tavaszi saláta cukorborsóval
Íme egy saláta, amilyen egyszerű, olyan szép a friss cukorborsóval és a mélypiros koktélparadicsommal. Zöld saláta alapra ráhalmozzuk a paradicsomot, a szeletekre vágott mozzarellát, megszórjuk néhány szem nyers zöldborsóval, nyakon öntjük egy kis citromlé-olívaolaj-petrezselyem keverékéből álló öntettel, egy kis borsot őrlünk rá és már készen is van.
Lágytojásba mártogatott spárga
A kép magáért beszél, annyira semmiség, mégis egy tökéletes reggeli vagy vacsora.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése